תחרות השחמט הפתוחה ה-5 לזכרו של גדעון יפת. 12-17 ביולי 2020


Gideon Japhet
עו"ד גדעון יפת
1928-2013

"וְהַחָכְמָה מֵאַיִן תִּמָּצֵא, וְאֵי זֶה מְקוֹם בִּינָה" איוב כ"ח, יב


עו"ד גדעון יפת היה איש ירושלים וחובב נלהב של שחמט וספורט. הוא נולד בירושלים להוריו שושנה לבית ברא"ז וחיים יפת, שהיה ממייסדי השרותים הסוציאליים בארץ ישראל וסגנה של הנרייאטה סאלד. לאחר סיום לימודיו בגימנסיה העברית רחביה, שירת גדעון כנוטר בכפר סאלד במסגרת משטרת הישובים העבריים. הוא היה חבר פעיל בארגון "ההגנה", נאסר ע"י הבריטים בכלא הקישלה ושוחרר עם עזיבת הבריטים לאחר הכרזת המדינה. במלחמת השחרור השתתף בקרבות על ירושלים כלוחם בגדוד מוריה, נטל חלק בליווי השיירות לירושלים ופיקד על צוות מרגמה. לאחר המלחמה למד משפטים בסורבון בפריז והקים משרד משגשג לעריכת דין בירושלים שבו פעל למעלה מחמישים שנה. הוא היה גם עורך הדין היהודי הראשון שייצג את הציבור הערבי במזרח ירושלים ובגדה המערבית לאחר מלחמת ששת הימים.
גדעון היה דמות מוכרת ואהובה בירושלים. הופעותיו הדרמטיות בבתי המשפט ושפתו התנ"כית הציורית היו בלתי נשכחות. השחמט עמד בראש תחביביו ואת אהבתו זאת, שנמשכה למעלה משבעים שנה, הנחיל במסירות לילדיו ולנכדיו. השחמט והספורט, לפיתוח נפש בריאה בגוף בריא, היו בעיניו הצירוף המנצח לחיים מלאים ומאושרים. הוא הקדיש להם שעות רבות מדי יום ואסף סביבו ידידי נפש ומעריצים. במשך השנים נטל חלק בריצות מרתון וחצי מרתון, ועוד בגיל 80 השתתף במרוץ הוותיקים ל-10 ק"מ. הוא היה גאה מאד על כך שהיה השחקן היחיד שהשיג תיקו במשחק שחמט סימולטני בירושלים נגד רב אמן אלכסנדר חוזמן, אליו הוזמן כזקן השחקנים.

תחרות זו, שמטרתה לקדם את השחמט בישראל, מוקדשת לזכרו של גדעון יפת, ואנו גאים להמשיך את דרכו ולהנציח את מורשתו. יהי זכרו ברוך.


smallpics