Gideon Japhet Memorial ACP Open Chess Tournament. July 10-15, 2016


yochanan סיכום היום הרביעי מאת יוחנן אפק

בעבור רבי האמנים הזרים נפתח היום הרביעי מוקדם מן הרגיל במונחי שחמט מקצועני. הם הוזמנו עם משפחת יפת ,עם הנהלת המועדון הירושלמי ועם יו"ר איגוד השחמט דני פורת, לביקור במשכן הכנסת. את פניהם קיבלו יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין (שגם זכה לתשורה נאה – חולצת תחרות יפת עליה מודפס: " אני אוהב שחמט") והשר לענייני ירושלים זאב אלקין, שהוא בעצמו חובב שחמט נלהב ושהיה, כזכור, גם היחיד שחילץ בראשית החודש תיקו במשחק הסימולטני מול אב"ל סשה קפלן במסגרת ביקורו בהפנינג של משחקי גביע המדינה במיתחם תחנת הרכבת הראשונה. לאחר סיור מודרך בבניין, שכלל גם הצצה בדיוני המליאה וצילום קבוצתי חגיגי , נתבקשו האורחים להפגין את כישוריהם על גבי הלוח המשובץ.
"איזה כבוד לשחק שחמט בכנסת!" כתב השר אלקין בחשבון הפייסבוק שלו " זכיתי לפגוש היום רבי אמנים יהודים מכל העולם. שיחקתי עם רב אמן ארקדי ניידיץ', אלוף גרמניה, מס' 74 בעולם, מול אשתו יוליה, אמנית בינלאומית ומספר אחת בישראל(!) ורב אמנית אנה אושנינה, אלופת העולם לנשים 2012-2013 ואלופת אירופה 2016. ארקדי ואני השגנו תיקו במשחק הראשון וניצחון במשחק השני! תודה לכם, תמשיכו לשחק!"

משלחת שחקנים ומארגנים יחד עם מארחיהם במשכן הכנסת
מהלכיו של הדו-קרב הזה הונצחו בסרט וידיאו:
לרבי האמנים היתה זו הכנה לא שגרתית משהו לקראת משחקי הסיבוב החמישי שהיה שונה לחלוטין מקודמו. בעוד שהסיבוב הרביעי עמד בסימן של חלוקת נקודות בצמרת, ראה הסיבוב החמישי לא פחות משמונה הכרעות בעשרת הלוחות הראשונים כששניים מן הפייבוריטים נוחלים הפסד בכורה צורב ודווקא בכלים הלבנים. ארקדי ניידיץ', המדורג מספר אחת, לא נזקק ליותר ממשגה אחד של יריבו סמן דבויריס בעמדה קריטית של ההגנה הצרפתית, כדי להנחיל לו בכלים השחורים תבוסה מיניאטורית ב-25 מסעים בלבד. גם המדורג מספר שתיים, אלוף ישראל לשעבר תמיר נבאתי , נקלע לעמדה נחותה במקצת בכלים הלבנים כבר בשלב מוקדם של המשחק האמצעי. יריבו דאניל יופה, הגביר את לחצו על החולשות בתצורת הרגלים הלבנים ועם נפילת הרגלי הקיצוני היתה הזכייה עניין למימוש טכני שהשחור אמנם ביצע ללא דופי.
שונה בתכלית היה הסיפור על הלוח השלישי. אלכס כספי ניהל בלבן משחק מסודר מול האוקראיני ר"א אלכסנדר בורטניק וגם לאחר הסיבוכים הטקטיים ההדדיים נותרו הסיכויים שקולים. רק לקראת ביקורת הזמן שגה לפתע הלבן, מלכו נגרר למרכז ומשגה גס נוסף חרץ לבסוף את גורל המערכה לטובת השחור. במפגש נוסף בין רבי אמנים היטיב אלכס חוזמן לשחק בשחור את ההגנה הרוסית דווקא מול יריב רוסי חזק, אלוף העולם לנוער מיכאיל אנטיפוב, ואף השיג עדיפות קלה בסיום אך לא יותר מכך והקרב נסתיים לבסוף בשלום. אביטל בורוכובסקי, צעיר רבי האמנים הישראלים הנחיל לאלופת אירופה אנה אושנינה הפסד בכורה לאחר שזו שגתה קשות בשלב הפתיחה, לכדה רגלי מורעל ואיבדה כלי למזלג פשוט. ר"א טל בראון חזר לעצמו עם ניצחון על סער דרורי הצעיר והמוכשר. ר"א אנטולי וייסר השיג בשחור עדיפות בסיום צריחים מול יונתן בקלצ'וק הצעיר שאף נפל קורבן לפח טקטי והתעקש להמשיך מול יריבו עתיר הניסיון סיום של מלך וצריח מול מלך ומלכה ללא רגלים עד הסוף המר והנמהר.
אורי קובו, הטוב בשחמטאי העיר המארחת, נקלע ליום רע נוסף ונחל הפסד שני רצוף, הפעם בכלים הלבנים מול נמרוד ויינברג שניצל היטב משגים עמדתיים בולטים ורשם ניצחון שני מוצדק ברציפות. ר"א רם סופר קיצר את יסוריו העמדתיים של יריבו פיטר גוחבט באמצעות מסע אסתטי שזכה בפרס היומי:
36. מהג8!! מה:ג8 37.פה7+ מו8 38.פ:ג8 ועם נפילת הרגלי ד6 קרסה עמדת השחור לנוכח חולשת הרגלים באגף המלכה.
בתום הסיבוב החמישי מחלקים את ראשות הדירוג ניידיץ' ויופה עם 4.5 נקודות כל-אחד, לפני בורטניק 4. לשמונה שחקנים 3.5 נקודות ובכללם רבי האמנים נבאתי, אנטיפוב, דבויריס, חוזמן וסופר. את הדירוג המלא בכל הקטגוריות אפשר לראות כאן : http://www.chess-results.com/tnr224260.aspx?lan=17&art=0&wi=821

במוקד הסיבוב השישי אשר יחל כרגיל בשעה 17.00 יעמדו הקרבות: ניידיץ'- יופה; בורטניק-נבאתי; דבויריס- אנטיפוב; חוזמן-סופר; ווייסר-בראון וויינברג- בורוחובסקי ואושנינה- מינדלין. נשמע כמו סיבוב מבטיח שיועבר במלואו מן התחרות הראשית בשידור חי. בתחרות המשנית המשיך אורי כוכבי המפתיע במסע הצלחותיו עם ניצחון נוסף, חמישי ברציפות, על ארקדי סלומינסקי. הוא צועד בראש הדירוג עם מאזן מושלם ומקדים את איגור בירנבוים 4.5, שלומית ורדי ומרק גלייזר 4 כ"א. צילומים: דורית וגדי ריטבו